Tuesday, December 17, 2013

Soome disainerite looming - MadeBy HelsinkiKülastasin nädalavahetusel Soomemaad. Muide esimest korda elus. (Jajaa, ma tean... isegi kassapidaja laevabistroos imestas, et on veel inimesi kes pole Soomes käinud)
Põhimõtteliselt hängisin linnas ringi, käisin SeaLife'is ja no arvestades minu blogi teemasid on paslik pikemalt peatuda Soome disainil, mida ühes Helsingi disainibutiigis nägin.
Täiesti juhuslikult astusin mööda kauplusest nimega MadeBy Helsinki. Nime järgi oli juba aru saada, et nende uste tagant võib leida kohalike kätetööd.


Miljöö oli hubane ja armas. Toodete vahel olid ka lauad, kus istuda ja tasssike teed juua.
Nagu disainipoes ikka oli toodete väljapanek huvitav ja mitmekesine. Usutavasti pakuti seal Soome disainerite ja käsitööliste parimaid näiteid, sest ruumi on vähe ja eks iga toode vajab enda ümber ka õhku.


Kui võrrelda Soome ja Eesti disaini siis mulle tundub, Soomlased on vallatumad ja julgemad. Paljudest toodetest õhkus pingevaba ja humoorikat lähenemist. Puudus vajadus kellelegi meele järele olla.
Eesti disain on alati püüelnud Skandinaavialiku disaini poole, mis on meid teinud ettevaatlikumaks ja rafineeritumaks, et meie tooted ikka väärikad oleksid.
Kindlasti on ka erandeid.

Kommid
Samas, võib-olla oli see pood kõigest üks näide paljudest erinevatest ja peegeldas väga väikest osa Soome disainist ning käsitööst?


Ja miks ma üldse disaini ja käsitööd kõrvutan?


Nende kõrvarõngaste juures on pakendi disaini kallal korralikult vaeva nähtud.
Samas alumisel pildil olevatel kukrutel oli toode ilus, kuid pakend jättis soovida. (Need olid tõesti väga pisikesed, sinna mahuks vaid paar münti sisse)


Nende käevõrude näol on ilmselgelt tegu taaskasutusega. Ei puudu ka läbimõeldud disain.


Minu lemmik - liblikakujuline pross. Taasukasutusmaterjalidest.


Nende inglite suhtes olen kahtleval seisukohal...


Tore oli vahelduseks Eesti ja Etsy toodetele midagi muud vaadata. Erinevus Eesti tüüpiliste disainipoe toodetega oli siiski nähtav ja ka meeldejääv.

 Kas ka teie olete tähele pannud Eesti ja Soome käsitöö erinevust?

MadeBy Helsinki koduleht: http://madeby.fi/

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Had my first trip to Finland last weekend. It is very close to Estonia, therefore everyone wonders I haven't been there before.
I spent most of the day strolling around in Helsinki and looking for local handicraft. It was already getting dark outside when I discovered a little shop named MadeBy Helsinki. It's a marketplace for crafts, design and art and I find it very lovely inside. Took some photos and thought about differences of aesthetics of Estonian and Finnish design/crafts. In my opinion Finnish design is more playful and bold. Estonians tend to value minimalism and strive for Skandinavian design.Yet, there are always exceptions.

MadeBy Helsinki website: http://madeby.fi/

1 comment:

  1. Põnev lugemine! Ise pole kursis Soome käsitöö ja disainiga, seepärast oli väga huvitav see poeke. Aitäh jagamast! :)

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...