Monday, June 4, 2012

Uus projekt! - {Suveks moodsaks - Maksikleit} / New project - {Maxidress}

Ribakorsett kõrvale heidetud alustan uue rõiva õmblemisega. Hoolimata sellest, et täna on juba 4. juuni ja mul on tunne, et sügis on käes, ei ole suvi veel alanudki. Väga hea! Sest siis on mul veel aega endale elu esimene korralik maksikleit teha.

Maksikleit on täna teatavasti kuum sõna. Seda kuuleb igal pool. Kõik naisteajakirjad, nii virtuaalsed kui paberkandjal, pasundavad maksikleitidest. Mõnda võib see ära tüüdata, aga mulle hakkas vist pähe.
Nimelt, need, kes on mind näinud, teavad, ja need kes pole kunagi näinud, saavad kohe teada, et ma olen 191.5cm pikk. Täpsuse huvides mõõtsin just praegu ära. Ma olen alati arvanud, ja mu ema on mulle sisendanud, et kuna ma olen nii pikk, siis ei sobi mulle ükski kleit ega seelik, mis pikkuselt ulatuks põlvedest allapoole, liiati veel maani. See pidi mind visuaalselt pikemaks venitama ja seega mitte eriti ilusaks tegema. Ja ma ei tea, kuidas mul üks päev kargas ei kuskilt pähe mõte endale maani pikk maksikleit teha. (??)

Mul on arvutis inpsiratsioonikaust kaunite rõivastega erinevatest ajastutest ja seal oli üks pilt, mille olin kunagi kuskilt internetiavarustest leidnud ja endale salvestanud. Seda kausta sirvides jäi see pilt jälle silma. Ja asi oligi otsustatud. Siin see pilt on

Lugejad, ma olen ülepea sellesse kleiti armunud ja teadagi armastus on pime. Mind ei huvita enam teadmine, et mulle ei sobi maksikleidid, MA TAHAN ENDALE SEDA KLEITI! Ma ei mäleta selle pildi allikat, aga arvan, et see on tehtud kuskil 40ndatel või 50ndatel.

Esiteks, ma armastan madrusekraed. Viimati oli mul madrusekraega kampsun lapsepõlves. Teiseks, ma arvan, et horisontaalsed triibud kleidi all-ääres aitavad minu pikkust balanseerida. Pealegi, see kleit ei ole sirgelõikeline, pigem ulatub laiusesse, mis võib ka omakorda aidata minu pikkust tasakaalustada. Nii et ma arvan, et kombinatsioon klošš-seelikust ja horisontaalsetest triipudest hoiavad ära pikaks venitamise efekti.

Lugejad, mis te arvate? Kas maani pikad seelikud sobivaid rohkem lühikestele või pikkadele naistele? Ma ei ole kunagi sellesse teemasse süvenenud, sest olin igasuguste pikkade asjade suhtes suletud silmadega.

Nii nagu talvemantlit õmmeldes, pean ka seda kleiti õmblema pildi järgi. Iseenesest mõistetavalt mul ei ole sellist lõiget, ja lappates internetti jäin samuti nõutuks. Samas, tegu on üsna lihtsa lõikega. Lihtsamaga, kui talvemantli lõige oli. Põhimõtteliselt koosneb see kleit seelikust ja topist, mis on omavahel ühendatud. Kuna pildil on modellil boolero seljas, siis varrukate olemus jääb igaveseks saladuseks, kuid ma arvan, et see kleit oli ilma varrukateta, miks sel muidu boolero peal on. Onju loogiline, või mis?

Madrusekrae on käkitegu.

Seelikuosa on klošš  tüüpi. Ainult, et ma ei saa aru, kas tegu on täisrataskloššiga või poolrataskloššiga. Pärast pikka arupidamist iseendaga jõudsin arvamusele, et see on pigem poolklošš. Mul on kodus mitu kleiti, mis on rataskloššid ja need tundusid märksa laiemad olevat, kui sellel pildil. Eks näis.

Nii et tegelikult on seda kleiti lihtne teha.

Oot-oot, aga ühe asja unustasin mainida. Nimelt, need horisontaalsed triibud all-ääres on minu jaoks tõeline pähkel. Arvestades seelikuosa lõiget, ei saa olla võimalik, et see on välja lõigatud triibulisest kangast. Sest klošši välja lõigates on kangas osaliselt diagonaalis, kui mõistate, mida ma mõtlen. Seda on raske seletada, sest ma ei ole õppinud õmblemist ja ei tea termineid, kuid seda ma tean, et selle konkreetse kleidi puhul on kas spetsiaalselt selline kangas valmis tehtud (mis on vähetõenäoline) või on need triibud sinna peale käsitsi joonistatud. Kui lähemalt uurida, siis on näha et triipude kaugused üksteisest on ebaühtlased, mis kinnitavad minu hüpoteesi käsitsimaalingust. Nii et ma ei ole veel otsustanud, kuidas ma need triibud sinna peale saan, aga võite kindlad olla, et kuidagi ma need sinna peale igaljuhul saan. Praegu on soolas kaks varianti

 1. joonistada kangavärvidega
 2. õmmelda peenikesed lindid peale
Linti läheks üpris palju ja õmblemine võtaks üksjagu kaua aega. Joonistamine jällegi ei istu mulle eriti. Mul ei ole annet joonistamise/joonestamise peale. Misiganes variandi kasuks ma ka ei otsustaks, triipudele mõtlemiseks on veel aega.

Esimese asjana tuleb topiosa valmis teha. Selleks otsin vanade lõigete seast mõne sobiva ja istutan selle endale parajaks. Siis näitan kuidas madrusekraed teha ja lõpuks lõikan välja ka seelikuosa. Triibutamise jätan kõige viimaseks tööks.

Kui kellelgi on ideid, kuidas neid triipe kanga peale saab siis soovitused on teretulnud.

Järgmise postituse teema on kleidi ülemise osa konstruktsioon koos piltidega mulaazist.  

------------------------------------------------------------------------------------------------------

So, after a sudden end of  the ribbon corset, I am starting with a new project. I will be sewing a maxi dress for a first time. Weather here in Estonia is autumn-like, so I hopefully have enough time to finish before warm weather strike in.

Maxi dress is a fashion trend today. I am not into trends, you know, but something happened. I discovered a picture in my inspiration folder and fell in love to that dress you can see above on the picture. I don't remember the source but I guess it's from 40s or 50s.

The thing is that I am  a 191.5cm tall. And I have always thought that long dresses and skirts doesn't suit me. That they will stretch me visually longer than I am. But I want that dress so bad, that I am willing to take a risk.

What I really like about that dress is a sailor collar. I just love sailor collars. Also, I think that those horizontal stripes on the lower edge of that skirt balances out my tallness. Furthermore, it's not a straight cut dress, it's a circle skirt, so a combination of wide circle skirt and horizontal stripes may compensate the length. Am I making sense?

Readers, what do you think? Do maxi dresses and skirts look better on taller or shorter ladies? I don't know, because I have always avoided them.

So, I don't have a pattern for this. I have only picture, but it seems rather simple to me - bodice + circle skirt. The bolero is hiding sleeves, so I don't know about them, but it seems that this dress is sleeveless. So I am making it sleeveless.

What about a skirt? Is it half or full circle? I thought a lot about this, and decided that it is probably half circle. Anyway, I am making it half.

Only thing that concerns me are those horizontal stripes. Are those painted? Or fabric strips sewed down? I really don´t know, because cutting out circle mean that part of it is on the bias. Those stripes cannot be on the bias. I think they are painted afterwards. Or maybe it is some kind of special fabric... I don't know.

Anyhow, I have time to figure that out, because the first thing I will do, is cutting out the bodice and make a toile/muslin.

Any suggestions how to add those stripes are welcome.

Next post is about constructing the bodice.


2 comments:

 1. Kas kleit sai valmis? Tahaks näha. Ja mis trikiga triibud peale tegid?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eip. Kleidiga proovin uuesti alustada kohe, kui koolitöödega on ühel pool. Kirjutan siis siia ka!
   MInd ennast huvitab ka lõpptulemus :D

   Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...